Mexiko nebude mať prezidentku

Autor: Samuel Kováč | 30.8.2012 o 6:50 | Karma článku: 4,94 | Prečítané:  411x

Voľby totiž vyhral mladý a šarmatný kandidát strany PRI Enrique Peňa Nieto. Manželka mi hovorila, on to učite vyhrá, je sympatický, za manželku má herečku z televízie a má najviac billboardov. A mala pravdu.

Jeden z billboardov predvolebnej kampaneJeden z billboardov predvolebnej kampane

V duchu hesla, kto mastí, ten jazdí, Nieto minul na svoju kampaň najviac peňazí zo všetkých kandidátov, hoci jeho billboardy boli rovnako nič nehovoriace a plné fráz. Heslá ako "exito" - úspech, "compromiso" - sľub či  "cumplir" - splniť naozaj o jeho politických zámeroch veľa nehovorili. Voľný preklad textu na billboarde - Sľubujem, že sa zasadím o úspešné Mexiko a splním to.

Bezchybný holywoodsky úsmev ale zafungoval spoľahlivo, Peňa Nieto počas hlasovania v prezidentských voľbách:

 

Enrique Peňa Nieto sa teda svojej funkcie ujme 1. decembra 2012 a stane sa tak najmladším mexickým prezidentom. Jeho výhra je paradoxná hneď z dvoch dôvodov. Má nemanželského syna, ktorého splodil ešte počas svojho prvého manželstva. Neskôr ovdovel a potom sa druhýkrát oženil s rozvedenou herečkou z telenoviel, Angelicou Rivera. Ako sa s tým tak rýchlo dokázali vyrovnať silne rodinne založení  Mexičania je pre mňa doteraz záhadou. Po druhé kandidoval za stranu PRI, ktorá v krajine totalitne vládla 71 rokov až do roku 2000. Nám čo sme vyrastali za socializmu je to dôverne blízke, ale málokto vie, že aj v Mexiku fungovala podobná politická totalita ako na Slovensku už od roku 1929, a všetky prezidentské voľby výhrával kandidát PRI. Dokonca tu na to vymysleli príznačný výraz "dedazo", od slova "dedo" - prst. Totiž každý prezident bol dopredu známy a určený ešte pred voľbami, bolo na neho ukázané prstom. A pritom v Mexiku bola a je oficiálne demokracia, tri veľké a zopár menších politických strán. Návrat PRI k moci je preto pre veľa ľudí mrazivá predstava, či teraz už skôr realita. Ale aj na Slovensku je počuť názory, že za socializmu nám bolo lepšie.

Necháme sa teda prekvapiť, ako svoje sľuby dokáže Peňa Nieto úspešne splniť ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?