Peniaze do pár minút na celom svete

Autor: Samuel Kováč | 29.9.2014 o 2:53 | Karma článku: 3,00 | Prečítané:  591x

Znie to ako reklama na Western Union. Akurát, že cez bitcoin je to lacnejšie a rýchlejšie. Minule som rozmýšľal, že ako čo najrýchlejšie dostať platbu do Mexika. Napríklad od rodiny či priateľov.

Varianta A, klasický bankový prevod. Ako som písal už minule, trvá to v lepšom prípade niekoľko dní. Okrem toho treba ísť v Bratislave do banky počas otváracích hodín a bezchybne vypísať celkom zložité tlačivo. A potom už len čakať a dúfať, že platba prebehne OK. Poplatky tiež nie sú malé, 15-20 EUR, ak nie viac.

Varianta B, klasika Western Union. Opäť, ísť do pobočky WU a vypísať tlačivo. Platba príde do pár minút, ale poplatky sú vysoké (pri nižšej sume aj 10% !) a kurz je nevýhodný.

Varianta C, viva bitcoin ! Žiadne vypisovanie tlačív, žiadne obmedzenie na otváracie hodiny. Rodine pošlem cez e-mail QR kód, ktorý obsahuje adresu mojej bitcoin-ovej peňaženky. QR kód vytlačia na papier a zoberú spolu s peniazmi do bitcoin-ového bankomatu. Kúpa bitcoin-ov v ňom trvá asi 15 sekúnd, mam to vyskúšané. A do ďalších 15 sekúnd mi na mexickom mobile v bitcon-ovej peňaženke blikne oznam, že mám prichádzajúcu platbu. Následne sa ozvem niektorému z kupujúcich na mexickom Local Bitcoins. Ten odo mňa kúpi bitcoin-y a vloží mi peniaze na mexický účet. To sa dá spraviť aj cez víkend v miestnych večierkach OXXO. Kurz je OK a poplatky sú len par centov. Hlavná výhoda varianty C je ale pre mojich blízkych na Slovensku, ktorí nemusia riešiť zložité tlačivá, stáť v rade v banke atď.

Na doplnenie, platenie s bitocoin-om v reštauráciách a obchodoch je rovnako pohodlné a rýchle. Stačí, ak s mobilom “odfotíte” QR kód, ktorý Vám predloží pracovník a následne stlačíte “OK” či “Send”, prípadne ešte doplnené zadaním bezpečnostného PIN kódu.

PS: QR kód pri tomto článku je reálny, keď chcete, môžete mi skúšobne poslať pár centov. Ja vám ich samozrejme obratom pošlem spať. Takto by podľa mna mali fungovať peňažné služby v 21. storočí. Rýchle, lacné, 24/7.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?