Teroristický útok na plynovody Pemex-u v Mexiku

Autor: Samuel Kováč | 13.7.2007 o 5:51 | Karma článku: 2,32 | Prečítané:  1643x

Tak a máme to tu, už aj v Mexiku prepadávajú teroristi plynovody. Mexické odbojové hnutie EPR (Ejército Revolucionario del Pueblo) sa priznalo k viacerým útokom na inštalácie štátneho energetického monopolu Pemex v dňoch 5. - 10. júla.

Výbuch na plynovode Pemex v MexikuVýbuch na plynovode Pemex v Mexikuwww.jornada.unam.mx

Následkom týchto explózií bola obmedzená alebo úplne zastavená dodávka plynu vo viacerých mexických federatívnych štátoch. Svoju prevádzku museli zastaviť tisícky firiem, medzi nimi aj známe automobilky Honda v meste Guadalajara a Nissan v meste Aguascalientes. Ekonomické škody sa ešte len odhadujú, určite budú obrovské. Pemex okamžite začal pracovať na opravách plynovodov, obnovenie dodávok však napreduje len pomaly.

Jedná sa o prvý zámerný útok na Pemex v histórii. Doterajšie explózie na potrubiach energetického monopolu, a nebolo ich málo, boli spôsobené nedostatočnou údržbou alebo nepozornosťou pri práci. Štát okamžite reagoval sprísnením ochrany potrubí a do terénu nasadil armádu. Pemex by podľa všetkého mal byť poistený aj voči terorizmu.

Toľko z oficiálnych správ, podľa www.jornada.unam.mx . Neoficiálne zdroje pridávajú zopár zaujímavostí. Tvrdí sa, že atentáty boli zinscenované (nepripomína Vám to náhodou 11. september a "Dvojičky" ?), aby sa odviedla pozornosť od inej zaujímavej správy. Čínsky podnikateľ, v ktorého dome v Mexico City boli nájdené milióny USD a je obvinený z výroby drog, na svoju obhajobu nedávno povedal, že ... peniaze nie sú jeho, že sú zvyškom z čierneho fondu volebnej kampane súčasného prezidenta Calderóna a že on chudák podnikateľ bol pod hrozbou smrti prinútený ich uschovať. Tlač sa nestihla veľmi týmto vážnym obvineniam povenovať a už má na pár týždňov čo riešiť, titulky zapĺňa Pemex ... Túto teóriu potvrdzuje aj fakt, že spomínané komando EPR vôbec neoperuje v oblastiach, kde došlo k výbuchom. A text s priznaním autorstva k útokom ešte stále nie je na web-stránke komanda www.pdpr-epr.org .

Záver nechávam na čitateľov ... oficiálne stanovisko Mexickej vlády je jasné ... ale kto by bol sám proti sebe, všakže? ;-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Bugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.

SVET

Pravých kiahní sa svet zbavil. Kim možno skúša, ako nimi zabíjať

Biologické zbrane môžu byť ničivejšie ako jadrové.


Už ste čítali?