Na Kubu radšej necestujte, ak nemusíte :-o

Autor: Samuel Kováč | 23.7.2005 o 7:00 | Karma článku: 11,04 | Prečítané:  14119x

Ja som sa odtiaľ vrátil pred pár týždňami. Nebojte sa, až také zlé to nebolo. Ale socializmus som si tiež predstavoval inak. Ponúkam Vám preto zopár praktických rád, ako to "prežiť" a pripojím aj porovnanie s Mexikom, kde v súčasnosti žijem.

Víza:
V rôznych diskusiách som sa dočítal rôzne informácie ohľadom vízovej povinnosti pre Kubu. Slováci však víza na Kubu potrebujú. Dajú sa vybaviť na ambasáde či cez letecké spoločnosti a cestovné kancelárie. Cena sa pohybuje medzi 10 - 15 USD na osobu. Výpisy z účtu ani iné byrokratické hlúposti potrebné nie sú. V mojom prípade to bolo všetko ešte o čosi jednoduchšie. Víza (turistickú kartu) som za 10 USD kúpil na letisku v Guadalajare pred odletom do Havany. Je vraj vhodné mať potvrdenú rezerváciu ubytovania na prvých pár dní, odomňa to však nikto nechcel. Mexiko: Víza nie sú potrebné, v lietadle Vám dajú (zadarmo) turistickú kartu, ktorú vypíšete a hotovo.
Peniaze:
Turisti sú na Kube nútení platiť takzvaným CUC, čiže kubánskym konvertibilným pesom. Kubánske nekonvertibilné peso je len pre domácich, v hoteloch či obchodoch vhodných pre turistov sa použiť nedá. Orientačné kurzy z júna 2005 sú:
1 EUR = 1,0912 CUC
1 USD = 0,89 CUC Pozor, pred samotnou výmenou Vám vrámci dobrých vzťahov s USA strhnú 10% poplatok, reálny kurz USD je preto len 0,81 CUC.
1 CUC = 13,35 mexických pesos. (Áno, berú aj túto "tvrdú menu".)
Odporúčanie na záver: Doláre si na Kubu určite neberte, automaticky to Vašu dovolenku predraží o 10% . Mexiko: Tu si v pohode zameníte USD aj EUR podľa primeraných kurzov (1 USD = 10,60 pesos, 1 EUR = 12,50 pesos). Je však výhodnejšie zobrať si USD, nie všetky zmenárne akceptujú aj EUR. Bankomaty aj platenie kartou v obchodoch funguje na Kube rovnako ako v Mexiku.
Pitná voda:
Domáci nám tvrdili, že voda z kohútikov je pitná, pre nich teda určite. Napriek tomu si turisti zvyknú kupovať balenú vodu. Bežná veľkosť je 1,5 L za 0,65 CUC. Nejde však o "agua purificada" - čistená voda, ale "agua mineral" - minerálka, či už s bublinkami alebo bez. Chuťovo je celkom fajn, len pri tých horúčavách na Kube to ide celkom do peňazí. Domáci sú totiž podnikavci, a voda je často drahšia, ako 0,65. Cenový rekord sme našli na Varadere, kde sme platili 2 CUC ! :-o Fľaše od vody sú nevratné, plastové. O ich recykláciu sa však starajú domáci, ktorí si od nás pravidelne pýtali prázdne fľaše. Keďže oni vodu nekupujú, nemajú ich inak ako získať. Mexiko: Okrem minerálky sa dá kúpiť aj čistá voda. Balenia sú až do objemu 20 L. Domáci vodu z kohútikov nepijú, a preto sú ceny za vodu veľmi priaznivé - 1,5 L už aj za 7-8 pesos, a výhodné 10 L za 14 pesos, či za tých istých 14 pesos 20 L vratné balenie tzv. "garrafón". V turistických oblastiach tiež ceny stúpajú do závratných výšok, preto sa oplatí zásobiť sa vopred a na uľahčenie prelievania používať lievik ;-). Poznámka: Pamätáte sa, ako boli u nás za socializmu na všetkých výrobkoch v potravinách vytlačené ceny? To na Kube neexistuje, veď prečo nezarobiť viac, keď je to možné?
Záchody :-o
Kvalita verejných záchodov je väčšinou strašná. Úplne nás šokovali tie pri prílete na letisku v Havane. Na iných miestach je tiež problém zohnať záchodové dosky, toaletný papier či mydlo. Noste si určite vlastné zásoby. Občas sa stane, že nie je ani tečúca voda. Záchody však vždy majú pani či pána, ktorí sa tvária, že niečo upratujú a vehementne sa dožadujú sprepitného. Doteraz neviem za aké služby, keď kompletnú výbavu si musí človek zabezpečiť sám :-(. Reštaurácie a bary sú na tom s kvalitou WC o čosi lepšie, avšak ani tu sa nevyhnete WC "výpalníkom". Maximálnu kvalitu sme našli v 5***** hoteloch, ale tiež to nebolo žiadne terno. Mexiko: Záchody sú vačšinou v slušnom stave, hoci sa nájdu aj menej použitelné WC. Zaručene pekné WC sú napríklad v reštauráciách VIPS alebo Sanborns.
Internet:
Na Kube celkom problém a celkom drahé. Priemerná cena je 3 CUC / 30 min. alebo 5-6 CUC / 60 min. Väčšinou to funguje na princípe stieracej karty, ktorá má kredit vo forme minút na internet. Výhodou je, že karta sa často dá použiť aj v iných mestách, až kým sa neminie kredit. Rýchlosť bola celkom obstojná. Niektoré web-stránky sú vraj zablokované, bežné e-mailové služby však fungujú - Yahoo!, Gmail, Hotmail, atď. Najpopulárnejší internet je v centre Havany v Capitóliu. Internet však väčšinou nájdete iba v hoteloch a niektorých reštauráciách. Mexiko: Internet je bežne dostupný a celkom lacný. Ceny sú od 5 pesos za hodinu po 40 pesos (Cancún). Stieracie karty nemáme, zato Vám však obsluha zaráta hoci aj 1 peso za pár minút. Výhodou je tiež, že z niektorých internet caffé si môžete lacno zavolať domov na Slovensko za 4 - 5 pesos za minútu :-).
Mobilné telefóny:
Poznajú ich aj na Kube. Majú len jedného GSM operátora, Cubacel . Kvalita je celkom OK a pokrytie super. Mexiko: Tu máme 2 GSM operátorov: Telcel a Movistar . Kvalita aj pokrytie sú OK. Na aktiváciu a ceny roamingu sa informujte u svojho operátora :-).
Doprava:
Auto sme si na Kube nepožičali, takže toto porovnávať nebudem. Ceny benzínu sú 0,80 - 0,95 CUC / L. Pumpy Cupet bývajú otvorené 24 hodín a majú aj večierku so základnými potravinami. Cesty sú však v dosť zlom stave a myslím, že nie je problém zablúdiť :-). Medzi mestami sme sa pohybovali autobusovou spoločnosťou Viazul (jediná možnosť, žiadna konkurencia...). Autobusy sú slušné, čisté, s klimatizáciou, WC a videom. Cestujú v nich skoro výhradne turisti. Ceny sú prijateľné, jediný problém je počet autobusov za deň. Medzi niektorými destináciami chodí len jeden autobus za deň. Nám sa stalo, že jediný autobus medzi Camaguey a Trinidad odchádzal o 2:30 v noci s príchodom okolo 7:00 ráno :-o. Nezabudnite si všimnúť spôsob rezervácie a predaj lístkov, vrátite sa v spomienkach o 50 rokov späť :-). Harmonogram odchodov a príchodov + ceny nájdete na web-stránke Viazul, zdá sa, že je to aktuálne a platné. MHD je pre turistov dosť nepoužiteľná, preto sa musíte spoľahnúť na taxi rôznych druhov ako coco taxi (prerobený skúter s výzorom kokosového orecha), bicy taxi, alebo autá rôznych vekových kategórií. Tých je celkom dosť, ale radi vymýšľajú ceny. Oficiálna taxa je 1 CUC + 0,56 CUC / 1 km, skúste ich prinútiť používať taximeter, ušetríte. Alebo to môžete risknúť s "čiernym" taxi, budú sa Vám ponúkať sami, a sú lacnejší. Vraj najlacnejšia taxislužba v Havane je "Panataxi". Mexiko: Ceny benzínu sú od 6,50 do 7,50 pesos za liter. Pumpy Pemex bývajú často otvorené 24 hodín a sú pri nich aj večierky značky OXXO. Cesty sú celkom OK, hlavne tie platené (strašne drahé...). Autobusová doprava je tu perfektná, na výber máte z desiatok spoločností, rovnako pekné a dobré autobusy ako Viazul. Taxikári sú rovnakí špekulanti ako na Kube, hlavne v turistických oblastiach. Treba sa dohodnúť na cene ešte než nastúpite. Taximetre prakticky neexistujú. Na autobusových staniciach sú často autorizované taxi, ktoré majú fixné ceny. Namiesto platby v hotovosti šoférovi si pri okienku kúpite lístok. Poznámka: Na Kube aj v Mexiku majú medzimestské autobusy vždy naplno zapnutú klímu. Pripravte sa na 20 C, kvalitná páperová bunda Vám určite príde vhod :-).
Cubatour
Naše cestovanie po Kube nám výrazne uľahčila cestovná kancelária Cubatour. Patrí pravdepodobne štátu a pobočky má v každom väčšom meste. Dá sa v nej rezervovať doprava (Viazul) či ubytovanie v hoteloch. Cubatour si neúčtuje za svoje služby žiadne príplatky, takže je to celkom výhodné. Podobný servis ponúka aj CK Havanatour či Cubanacan. Hotely boli na Kube tiež väčšinou v dobrom stave, ale za ceny porovnateľné s Európskou Úniou. Bolo ťažké nájsť slušný hotel pod 50 CUC na noc. Hotely sa snažili z turistov získať čo najviac peňazí a tak v cene boli vždy minimálne raňajky. Zjednať o 5-10 CUC výhodnejšiu cenu bez raňajok sa nám nepodarilo. Raňajky sami o sebe boli chutné a dosť sýte, pre nás až príliš :-). Mexiko: Tu nájdete použitelné hotely už za 150 pesos za noc. Ceny sa šplhajú až do 2000 pesos na noc a viac. Ponuka je naozaj široká. Raňajky povinné nie sú. Služby miestnych CK nie je až tak potrebné využívať, málokedy býva všetko plné. CK si každopádne zaúčtujú poplatok za vybavenie rezervácie. Na druhej strane, ak prídete do hotela len tak, z ulice, môžu Vám dať vyššiu cenu ako pri rezervácii vopred. Treba zjednávať, alebo radšej vopred telefonicky rezervovať priamo v hoteli.
Rum vs. Tequila
Povinný darček, rum značky Havana Club kúpite na Kube naozaj výhodne, "aňejo 3 aňos" 700 ml za 5.55 CUC. Táto cena platila naozaj na celej Kube. V Duty Free Shop-e na letisku v Havane stál tento rum dokonca len 5,40 CUC. Treba si však dávať pozor na falzifikáty, my sme nejaké kúpili a potom sme ich museli vymienať. Dôležité je skontrolovať uzáver. Mexiko: Kúpa obligátnej tequily Vás výjde podstatne viac. 695 ml Jose Cuervo Aňejo stojí takmer 200 pesos. Samozrejme, že ako kde, cenové rozdiely sú značné. A Duty Free na letisku zďaleka nemá najlepšie ceny ;-).
Kubánci vs. Mexičania
Kubánci ma ako ľudia vcelku príjemne prekvapili. Na uliciach bolo relatívne čisto, aj keď budovy boli ošarpané. Videli sme tam len veľmi málo žobrákov. Umývači skiel, pouliční predavači a podobní darmožráči tam prakticky neexistujú. Rovnako tam snáď všetky deti chodia do školy, každopádne ich nevidíte predávať či inak zarábať peniaze do rodinného rozpočtu. Zdá sa, že polícia má stále rešpekt. A každý má aspoň nejaké decentné bývanie. Často sú to typické socialistické paneláky, ale vždy lepšie ako chatrče z kartónov, bežné v iných krajinách Latinskej Ameriky. Celkovo sú Kubánci inteligentní, milí a pohodoví ľudia. Teda určite v pomere k HDP Kuby na obyvateľa. Problémy im tam podľa mňa v posledných rokoch priniesol práve cestovný ruch a s ním tisíce bohatých turistov. Na jednej strane Kubánci (hlavne tí tmavší) rýchlo vycítili šancu ľahko prísť k peniazom a tak vymýšľajú ceny, na čierno prevádzkujú taxíky, priváty a podobne. Na druhej strane, šancu vycítili aj žobráci a im podobní pouliční umelci, ktorí sa na turistov vyslovene vrhajú. Áno, je nám ich ľúto, že sú chudobní a oni to vedia a často to zneužívajú. Je však otázne, či tých pár CUC im pomôže mať lepší život, alebo iba lepší deň. To je však téma na iný článok. Fidel Castro sa na Kube teší veľkej priazni domácich a vďaka jeho modelu socializmu má veľká väčšina ľudí kvalitné vzdelanie, zdravotníctvo a slušné bývanie - všetko zadarmo. Všetci sú si viac-menej rovní, hoci tento model sa s postupným otváraním zahraničiu stráca a rozdiely sa zväčšujú. Mexiko: Mexiko sa právom nazýva krajina kontrastov. Nájdete tu plno žobrákov, detí ktoré čosi predávajú a pouličných predavačov s pašovaným, kradnutým či falšovaným tovarom. Na druhej strane sú tu luxusné rezidenčné štvrte, ktoré svojím zabezpečením pripomínajú skôr štát v štáte. Policajti tu veľký rešpekt nemajú a svoju prácu robia len veľmi ledabolo. A niet sa ani čomu čudovať, s ich príjmom a vzdelaním... Škola je zadarmo, ale nikto na to nedohliada a tak tu máme asi 10 % negramotných ľudí. Zdravotníctvo je tiež zadarmo, ale vzhľadom na jeho kvalitu ho skoro nikto nepoužíva. Jednoducho trhová ekonomika ako z rozprávky. Kto na to má, má sa fajn a kto nie, má smolu. Štát dáva prednosť stavbe diaľníc pred školstvom, pretože tak to vyžadujú nadnárodné korporácie, a sociálny systém tu nefunguje. Model, aký panuje aj v ďalších krajinách "tretieho sveta" a Kuba mu zatiaľ uniká. Naozaj je to na zamyslenie, pretože trhová ekonomika zjavne veľa vecí nerieši. Hoci v Mexiku stále na 100% nefunguje, máme tu štátny monopol na ropu PEMEX, elektriku a iné prežitky vyše 70 ročnej totality jednej politickej strany PRI, ktorá sa skončila až v roku 2000. To je však tiež námet na iný článok. Pre viac informácií odporúčam napríklad www.chomsky.info .

Záverom:
Kuba dosť trpí ekonomickým embargom zo strany USA. Domácich preto poteší každý malý darček. Z neznámych príčin si od nás najčastejšie pýtali perá, mydlá a cukríky. Ak sa rozhodnete túto zaujímavú krajinu navštíviť, nezabudnite sa dostatočne zásobiť týmito drobnosťami.

Blog Kubánsky denník turistiky
Do Vašej pozornosti odporúčam aj blog slečny Jablonskej. Zaujímavé a poučné čítanie ;-)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?