Redondeo alebo zaokrúhľovanie po Mexicky

Autor: Samuel Kováč | 10.3.2009 o 4:51 | Karma článku: 5,40 | Prečítané:  1596x

Keď som bol v Mexiku ešte "nováčikom", vŕtalo mi v hlave, prečo je na účte z potravín podozrivo často okrúhla suma. Veď ceny jednotlivých výrobkov sú väčšinou "baťovské" - 23.90, 15.80 a podobne.

Záhadu som vyriešil neskôr, keď sa ma všetečná predavačka opýtala: "Desea que le redondeo su cuenta?" čiže "Chcete, aby som Vám zaokrúhlila Váš účet?". Prosím, to snáď zle počujem ... V Mexiku predsa máme v obehu mince aj s hodnotou 10, 20 a 50 centavos, taže nie je dôvod nič zaokrúhľovať. Nasledovalo vysvetlenie, že v danom obchode prebieha "zaokrúhľovacia kampaň" a drobné, ktorých sa zákazníci takýmto spôsobom vzdajú v prospech obchodu, budú použité na charitatívne účely, ako napríklad nákup počítačov pre školy. To, že ide o oficiálnu a legálnu aktivitu, si môžete prečítať napríklad tu: COMPUREDONDEO 2009 .

Problém tejto inak zaujímavej aktivity je ten, že pokladníčky v obchodoch sa podozrivo často ľudí nepýtajú, či sa chcú REDONDEO zúčastniť a jednoducho účet automaticky zaokrúhlia. Veľa ľudí si to nevšimne a tak sú pri každom nákupe o pár centávos ľahší. Ja si dokonca myslím, že samotní pracovníci sú nejakým spôsobom ohodnotení podľa toho, koľko pesos vyzbierajú na zaokrúhľovaní a tak sa neni čo čudovať, že sa "zabudnú" opýtať. Raz som si dokonca všimol v pokynoch, ktoré mali nalepené pri pokladni, že majú ... vždy klienta pozdraviť, opýtať sa, či našiel v obchode všetko, čo potreboval ... a že či si želá zaokrúliť svoj účet !

Ja sa zaokrúhľovania zo zásady nezúčastňujem. Mám svoje iné preferované charitatívne projekty, ktoré podporujem. A zvyšné drobné radšej dám "bolseros", alebo baličom, ktorí pri pokladni balia nákup do igelitových tašiek (ktoré tu máme stále zadarmo). Baliči sú totiž zásadne deti alebo dôchodci, a tieto drobné sú ich jediným prijmom, obchod ich za balenie neplatí. A kto vie, koľko z peňazí z redondeo sa naozaj dostane charitatívnej organizácii a čo sú "prevádzkové a administratívne náklady".

Takže pri nákupoch v Mexiku si dávajte pozor, podozrivo okrúhla suma skoro určite obsahuje "redondeo".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Kočnerovi kamaráti sa pretekajú v jeho zapieraní

Pre čo iné než pre prachy by niekto za takýchto okolností zotrvával vo funkcii.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Bugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.


Už ste čítali?