"Prasacia chrípka" v Mexiku, epilóg

Autor: Samuel Kováč | 27.5.2009 o 20:56 | Karma článku: 3,47 | Prečítané:  1385x

Pred vyše mesiacom oficiálne vypukla v Mexiku epidémia prasacej chrípky. Aspoň tak sa to prostredníctvom médií prezentovalo svetovej verejnosti. S odstupom času si však dovolím tvrdiť, že sa vlastne nič také strašné nestalo. Teda okrem tých pár desiatok mŕtvych ... totiž viac ľudí zomiera v automobilových nehodách, na "normálnu" chrípku a podobne. S úľavou teda môžem konštatovať, že život v Mexiku sa vrátil do normálnych koľají.

Ako si SPRÁVNE umývať rukyAko si SPRÁVNE umývať rukySamuel Kováč

Na neštastie ale táto "smrtelná epidémia" zanechala za sebou plno iných problémov. Jedným z nich je obava turistov cestovať do Mexika. Hoci štatisticky je väčšia šanca, že s turistami spadne lietadlo na ceste sem ako to, že zomrú na "prasaciu chrípku", ktorou sa v Mexiku môžu nakaziť. A rovnako sa ňou môžu nakaziť aj v ďalších desiatkach krajín sveta, kde sa táto choroba už vyskytuje. Niektoré veci je však bežným ľudom ťažko vysvetliť ... prečo by inak strašne klesol predaj bravčového mäsa, keď aj tak nemôže byť zdrojom nákazy, minimálne keď je dobre uvarené či upečené ? Človek však niekedy naozaj nevie, čomu má veriť. Pamätáte sa ešte na epidémiu BSE (choroba šialených kráv) a SARS (vtáčia chrípka), ktoré sa tiež nakoniec nekonali ?

Okrem cestovného ruchu a predaja bravčového ešte utrpeli reštaurácie, kiná a divadlá, ktoré boli 2 týždne nútene zatvorené. Naopak si veľmi finančne pomohli pozičovne DVD filmov, supermarkety (niečo predsa jesť musíme a reštaurácie boli zatvorené ... ), výrobci dezinfekčných a čistiacich prostredkov všetkého druhu a samozrejme lekárne. Tamiflu sa predávalo ako divé, a cena "cubre bocas" - rúšiek stúpla 5-násobne.

No a Mexičania sa konečne dozvedeli, ako si správne umývať ruky, viz. priložená fotodokumentácia z verejného WC v kine. Ak však budú pokyny nasledovať doslovne (odporúča sa tam umývať si ruky po manipulácii s peniazmi, po podaní ruky inému človeku, pred jedlom, po použití WC, ale aj po smrkaní a kašlaní atď ...), môže sa stať, že prídu o prirodzenú imunitu, ktorú im my "čistotni Európania" môžeme len ticho závidieť. Myslím, že nie som jediný, kto v dectve jedol veci padnuté na zem bez umytia, a napriek tomu sa dožil 21. storočia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR ZUZANY KEPPLOVEJ

Ako Fico stíha sám seba

Protiextrémistické úderky nevytvoril Soros, ale štát.


Už ste čítali?