Nové mexické mince a bankovky - 2010

Autor: Samuel Kováč | 4.10.2009 o 5:49 | Karma článku: 6,30 | Prečítané:  2973x

Pri príležitosti blížiaceho sa roku 2010 a s tým spojených osláv Mexickej samostatnosti (1810, výročie 200 rokov) a Mexickej revolúcie (1910, výročie 100 rokov) uvádza Mexická národná banka do obehu viaceré nové a zároveň limitované edície mincí a bankoviek.

Ide jednak o celú veľkú sériu mincí s hodnotou 5 pesos, na ktorých su zobrazené rôzne významné osobnosti z bojov o nezávisloť a z revolúcie. Celá séria má spolu 37 rôznych mincí, ktoré su uvádzané do obehu postupne od roku 2008 do roku 2010.

Ďalšou novinkou je nová bankovka v hodnote 100 pesos, venovaná Mexickej revolúcii z roku 1910:

 

100 pesos

Táto bankovka je vyrobená už podľa nových mexických noriem a je z plastu.

Hlavnou zaujímavosťou a podľa všetkého svetovou raritou je nová bankovka v hodnote 200 pesos, venovaná bojom za nezávislosť Mexika z roku 1810:

 

200 pesos

Táto bankovka je totiž orientovaná na výšku, ako je možné vidieť na obrázku. Ak viete o nejakej inej bankovke z hociktorej krajiny sveta, ktorá je vyrobená na výšku, dajte mi vediet v diskusii k článku. Je to už tretia bankovka v hodnote 200 pesos, ktorá je oficiálne v obehu v Mexiku. Tá prvá je papierová, normálne na šírku a rovnakej zelenej farby ako táto limitovaná edícia. No a tá druhá je skoro rovnaká ako tá prvá, ale je o trochu menšia a má mierne zmenený design. A aby veci neboli príliš jednoduché, do obehu sa uvádzajú nové mince v hodnote 10, 20 a 50 centov. Sú presne také isté, ako tie súčasné, ktoré sa z obehu sťahujú, len sú menšie ... asi aby sa ušetrilo na kovoch, z ktorých sú vyrobené.

Viac informácií o nových minciach a bankovkách nájdete na web-stránke Mexickej národnej banky.

Počas spomínaného roku 2010 sa v Mexiku podľa všetkého budú konať jedny z najväčších osláv, aké kedy krajina zažila. Nasvedčuje tomu obrovské množstvo prípravných akcií a podujatí, o ktorých budem postupne písať.

Zdá sa, že nikomu nevadí, že Mexiko, rovnako ako celý svet, postihla ekonomická kríza. Na prípravu veľkolepých osláv v roku 2010 sa v štátnom rozpočte našlo neuveriteľné množstvo peňazí, presne v duchu hesla ešte z čias starého Ríma - "Chlieb a hry". Škoda len, že presne podľa zaužívaných tradícií, bude mať úžitok z týchto štátnych výdavkov len úzka skupina podnikateľov, blízkych vláde, ktorí budú tieto oslavy a všetky s tým spojené aktivity zastrešovať.

Pozn. Orientačný kurz je 1 EUR = 20 MXN (mexické peso).

Fotografie bankoviek www.ibtimes.com.mx a www.banxico.gob.mx .

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR ZUZANY KEPPLOVEJ

Ako Fico stíha sám seba

Protiextrémistické úderky nevytvoril Soros, ale štát.


Už ste čítali?