Nové mexické mince a bankovky - 2010

Autor: Samuel Kováč | 4.10.2009 o 5:49 | Karma článku: 6,30 | Prečítané:  2916x

Pri príležitosti blížiaceho sa roku 2010 a s tým spojených osláv Mexickej samostatnosti (1810, výročie 200 rokov) a Mexickej revolúcie (1910, výročie 100 rokov) uvádza Mexická národná banka do obehu viaceré nové a zároveň limitované edície mincí a bankoviek.

Ide jednak o celú veľkú sériu mincí s hodnotou 5 pesos, na ktorých su zobrazené rôzne významné osobnosti z bojov o nezávisloť a z revolúcie. Celá séria má spolu 37 rôznych mincí, ktoré su uvádzané do obehu postupne od roku 2008 do roku 2010.

Ďalšou novinkou je nová bankovka v hodnote 100 pesos, venovaná Mexickej revolúcii z roku 1910:

 

100 pesos

Táto bankovka je vyrobená už podľa nových mexických noriem a je z plastu.

Hlavnou zaujímavosťou a podľa všetkého svetovou raritou je nová bankovka v hodnote 200 pesos, venovaná bojom za nezávislosť Mexika z roku 1810:

 

200 pesos

Táto bankovka je totiž orientovaná na výšku, ako je možné vidieť na obrázku. Ak viete o nejakej inej bankovke z hociktorej krajiny sveta, ktorá je vyrobená na výšku, dajte mi vediet v diskusii k článku. Je to už tretia bankovka v hodnote 200 pesos, ktorá je oficiálne v obehu v Mexiku. Tá prvá je papierová, normálne na šírku a rovnakej zelenej farby ako táto limitovaná edícia. No a tá druhá je skoro rovnaká ako tá prvá, ale je o trochu menšia a má mierne zmenený design. A aby veci neboli príliš jednoduché, do obehu sa uvádzajú nové mince v hodnote 10, 20 a 50 centov. Sú presne také isté, ako tie súčasné, ktoré sa z obehu sťahujú, len sú menšie ... asi aby sa ušetrilo na kovoch, z ktorých sú vyrobené.

Viac informácií o nových minciach a bankovkách nájdete na web-stránke Mexickej národnej banky.

Počas spomínaného roku 2010 sa v Mexiku podľa všetkého budú konať jedny z najväčších osláv, aké kedy krajina zažila. Nasvedčuje tomu obrovské množstvo prípravných akcií a podujatí, o ktorých budem postupne písať.

Zdá sa, že nikomu nevadí, že Mexiko, rovnako ako celý svet, postihla ekonomická kríza. Na prípravu veľkolepých osláv v roku 2010 sa v štátnom rozpočte našlo neuveriteľné množstvo peňazí, presne v duchu hesla ešte z čias starého Ríma - "Chlieb a hry". Škoda len, že presne podľa zaužívaných tradícií, bude mať úžitok z týchto štátnych výdavkov len úzka skupina podnikateľov, blízkych vláde, ktorí budú tieto oslavy a všetky s tým spojené aktivity zastrešovať.

Pozn. Orientačný kurz je 1 EUR = 20 MXN (mexické peso).

Fotografie bankoviek www.ibtimes.com.mx a www.banxico.gob.mx .

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Bugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.

SVET

Pravých kiahní sa svet zbavil. Kim možno skúša, ako nimi zabíjať

Biologické zbrane môžu byť ničivejšie ako jadrové.


Už ste čítali?