Nový rok - nové dane

Autor: Samuel Kováč | 4.1.2010 o 4:58 | (upravené 4.1.2010 o 5:15) Karma článku: 4,90 | Prečítané:  1218x

S Novým rokom vstúpili v Mexiku do platnosti aj nové daňové zákony, také menšie prekvapenie od súčasnej vlády. Teda prekvapenie to vlastne ani nebolo, lebo zmeny boli v správach avízované už dlhšie. A keďže nešlo o znižovanie daní, ale ako inak o ich zvyšovanie, kto mohol, vybavil si veci ešte v starom roku.

Prvou zmenou je nárast IVA (impesto sobre valor agregado - čiže DPH) z 15% na 16%. V Mexiku sa IVA nevzťahuje na všetok tovar, nulovú sadzbu majú potraviny, lieky a ďalšie výrobky základnej spotreby a táto nulová sadzba sa nezmenila. A zaujímavosťou tiež je, že v pohraničných oblastiach je IVA vo výške 11% (do minulého roku to bolo 10%). Medzi pohraničné oblasti sa ráta napríklad aj Cancún, asi v snahe prilákať viac kupujúcich turistov. Teoreticky by v týchto oblastiach malo byť veľa vecí lacnejších o 5%, ale prakticky si obchodníci radi nechajú rozdiel v IVA pre seba. Predpokladá sa, že ceny veľkého počtu výrobkov sa zvýšia. Aj keď na druhej strane, hotelové asociácie sa už zaviazali, že nebudú ceny zvyšovať a to 1% zoberú na seba a je možné, že sa k nim pridajú aj iné organizácie.

Druhou zmenou je nárast ISR (impuesto sobre la renta - čiže daň z príjmu) pre podnikateľov z 28% na 30%. Toto si myslím ani komentár nevyžaduje - kríza skončila, štát sa pri zachraňovaní situácie zadĺžil, a tak je na čase zvýšiť dane.

Treťou novinkou je zmena a sprísnenie dane IDE. Je to svetová rarita, daň z vkladu v hotovosti na účet v banke. Mesačný limit vkladov klesol z 25 000 pesos (asi 1315 EUR) na 15 000 pesos (asi 789 EUR) a sadza sa zvýšila z 2% na 3%.

No a ako bonus zvýšili ceny benzínu a nafty. Nafta stojí 8.24 pesos za liter (asi 0.43 EUR) a benzín 9.66 pesos za liter (asi 0.51 EUR). A ceny vraj budú kontrolovane rásť počas celého roka, tak ako to bolo aj doteraz, s výnimkou roku 2009, kedy bol pre krízu tento kontrolovaný rast pozastavený. Napriek všetkému si trúfam povedať, že ešte stále máme v Mexiku lacný benzín.

Perlička na záver, v dôsledku rastu ceny palív sa zvýšila aj cena tortíl, a to z 8.50 pesos za 1 kg (asi 0.44 EUR) na 9 pesos za 1 kg (asi 0.47 EUR). Neviem teda, koľko litrov nafty treba na výrobu 1 kg tortíl, ale asi dosť ... lebo nafta zdražela len o 0.08 pesos na liter ...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Bugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.

SVET

Pravých kiahní sa svet zbavil. Kim možno skúša, ako nimi zabíjať

Biologické zbrane môžu byť ničivejšie ako jadrové.


Už ste čítali?