Día de Muertos alebo Deň mŕtvych v Mexiku

Autor: Samuel Kováč | 7.11.2005 o 3:59 | Karma článku: 7,75 | Prečítané:  3167x

O tom, že smrť vnímajú ľudia v Mexiku úplne inak ako u nás už písal kolega - bloger Ivan Cimrák. Ja teda pripájam len zopár viet na doplnenie a samozrejme fotografie.

Štatistiky síce tvrdia, že v Mexiku je 90% obyvateľov kresťanov, ale byť veriacim tu znamená niečo iné ako na Slovensku či v Európe. Kresťanstvo sem priniesli v 16. storočí Španieli. Zistili však, že domáce obyvateľstvo sa im len tak rýchlo nepodarí "prevychovať" na kresťanov a tak zvolili cestu menšieho odporu. Zlúčili teda pôvodné indiánske náboženstvá s kresťanstvom. Typickým príkladom takéhoto mixu je napríklad oslava Dušičiek - Dňa mŕtvych.

Sviatok sa síce oslavuje podľa kresťanského kalendára v novembri, ale samotná oslava má s kreťanstvom len málo spoločného. Žiarivé farby, jedlo, pitie, hudba, možno aj ohňostroj ... a nesmú chýbať ani tradičné cukrovinky. Veľmi obľúbené sú hlavne lebečky z čokolády alebo cukru. Okrem nich sa z čokolády vyrábajú aj kríže, smrtky či rakvičky, často aj s nebožtíkom vo vnútri.

Možno ani my by sme tú smrť nemali brať až tak vážne. Veď je to predsa jediná istota v našom živote ;-). Povedané slovami jedného múdreho človeka: "It is a part of the package." ... Všetko čo sa narodí, musí aj zomrieť a večný kolobeh pokračuje ďalej ...


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Kočnerovi kamaráti sa pretekajú v jeho zapieraní

Pre čo iné než pre prachy by niekto za takýchto okolností zotrvával vo funkcii.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Bugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.


Už ste čítali?