Viva Mexico!

Autor: Samuel Kováč | 17.9.2011 o 5:37 | Karma článku: 4,52 | Prečítané:  1447x

Tak sme si boli včera na námestí zakričať "Viva Mexico" - "Nech žije Mexiko". Dnes 16. septembra sa tu totiž oslavuje 201 rokov od začiatku bojov za nezávislosť Mexika od Španielskej koloniálnej nadvlády v roku 1810. Boje trvali vyše desať rokov a 27. septembra 1821 Mexiko deklarovalo svoju samostatnosť.

Samotná revolúcia sa začala už v noci z 15. na 16. Septembra 1810, keď kňaz Miguel Hidalgo y Costilla v mestečku Dolores Hidalgo zvolal Mexičanov do boja týmto slávnym výkrikom a zvonením na kostolný zvon. Na počesť Hidalga sa volá nie len toto mestečko vo federatívnom štáte Guanajuato, ale jeho meno nesie aj jedna z hlavných ulíc v každom mexickom meste či dedinke. Tradícia "grito" - výkriku a zvonenia sa v Mexiku zachovala doteraz. Umelecky kreatívni domáci však nezostali len pri tom, a tak počas septembra, ktorý má prezývku "Mes de la Patria" - "Mesiac vlasti", sa obrazne povedané celá krajina oblečie do farieb trikolóry - červenej, zelenej a bielej.

Donutky

Miestny obchodný dom Walmart predáva "vlastenecké donutky".

Bazar

Bazár s obnoseným oblečením tiež nezaostáva.

Predajca

Na "grito" treba prísť s príslušnou výbavou. Nesmú chýbať vlajky, trubky či sombréra.

16. september je oficiálnym štátnym sviatkom. Pripadá však každý rok na iný deň v týždni. A tak Mexická vláda vydala zákon, že ak 16. bude iný deň ako pondelok alebo piatok, bude voľným dňom práve najbližší pondelok či piatok. Tým pádom si Mexičania každý rok v septembri užijú predĺžený víkend, čiže "puente" - "most".

Autorka fotografií: Tatiana Murčová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR ZUZANY KEPPLOVEJ

Ako Fico stíha sám seba

Protiextrémistické úderky nevytvoril Soros, ale štát.


Už ste čítali?