Mexiko možno bude mať prezidentku

Autor: Samuel Kováč | 9.2.2012 o 5:53 | (upravené 9.2.2012 o 8:58) Karma článku: 3,54 | Prečítané:  629x

A bolo by to prvýkrát v histórii tejto krajiny. Aj keby 51 ročná Josefina Vázquez Mota voľby nakoniec nevyhrala, už teraz je jasné, že sa zapíše do dejín. Je totiž prvou ženou, ktorá sa uchádza o najvyššiu funkciu v štáte. Pred pár dňami bola v primárkach zvolená ako kandidátka za vládnucu pravicovú stranu Partido de Accion Nacional. V Latinskej Amerike by však nebola jedinou prezidentkou. Krajiny ako Čile, Brazília či Argentína tiež majú na čele ženu.

Josefina Vázquez MotaJosefina Vázquez Motawww.josefina.mx

Jej protivníkmi sú 45 ročný Enrique Peňa Nieto a 60 ročný Andrés Manuel López Obrador. Voľby sa budú konať 1. júla a oficiálna kampaň začne 30. marca. Prezident sa v Mexiku volí na 6 rokov a nie je možné ho opakovane zvoliť. Toto pravidlo bolo zavedené na začiatku 20. storočia po tom, ako bol zvrhnutý vtedajší prezident a diktátor Porfirio Diaz, ktorý sa zmanipulovanými voľbami držal pri moci vyše 30 rokov.

Aké su teda šance jednotlivých kandidátov? Josefina Vazquez Mota má veľké sympatie ako žena. Jej kandidatúru môže zhoršiť fakt, že je z rovnakej politickej strany ako súčasný prezident Felipe Calderon Hinijosa. Ľudia sú už unavení z Calderónovej tvrdej ruky voči drogovým kartelom, ktorá si od jeho nástupu k moci v roku 2006 vyžiadala viac ako 47 000 mŕtvych. A možno sa preto rozhodnú voliť inú politickú stranu.

Na druhej strane, Enrique Peňa Nieto zastupuje stredo-ľavicovú stranu Partido Revolucionario Institucional. Tá za 71 rokov svojej totalitnej vlády vyrobila škandálov viac než dosť a doteraz sa snaží očistiť svoj image. Samotný Enrique Peňa Nieto má tiež čo-to naprávať, jednak má nemanželské deti, čo môže byť v silne katolíckom Mexiku problém. A na otázku novinárov, že či vie aká je cena tortíl, drzo odpovedal, že on nie je ženou v domácnosti. A pritom tortily sú základom mexickej stravy a nečakaný nárast ich ceny v roku 2007 vyvolal silné demonštrácie.

Napokon Andrés Manuel López Obrador sa o kreslo prezidenta už raz v minulosti uchádzal, v roku 2006, a to rovnako ako teraz v tričku ľavicovej strany Partido Revolucionario Democrata. Prehral veľmi tesne, a o legitímnosti volieb sa doteraz vedú diskusie. (Prečítajte si aj môj článok Mexiko má dvoch prezidentov , formát PDF) Jeho popularita však za posledných 6 rokov dosť upadla, pretože sa prestal aktívne angažovať v politike.

Dúfajme, že ktokoľvek sa stane víťazom letných volieb, prinesie nové nápady na riešenie starých problémov. Napokon, všetci kandidáti sľubujú to isté - riešenie nezamestnanosti a zlepšenie bezpečnosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Babiš mladší: Otec chcel, aby som zmizol. Liekmi ma dopovali nielen na Kryme

Syn českého premiéra prehovoril o podmienkach zavlečenia.

Cynická obluda: Gestapo! Gestapo!

Keď agresívni kotlebovci mávajúci šibenicami pred NRSR kričia "Gestapo! Gestapo!", ťažko to chápať inak.

Barteková premáhala slzy: Neviem, či mám na to ešte nervy

Slovenka do finále skeetu nepostúpila.


Už ste čítali?