Na dovolenku jedine s bitcoin-om

Autor: Samuel Kováč | 22.9.2014 o 5:01 | Karma článku: 2,85 | Prečítané:  963x

Používate na dovolenkách a zahraničných cestách hlavne hotovosť či kreditku? A počuli ste o bitcoin-e? Práve platenie touto elektronickou menou je čoraz výhodnejšie a bezpečnejšie.

Kreditné karty sú praktické a akceptované na celom svete. Majú však aj svoje úskalia. Napríklad, pri platbe neviete, aký kurz bude použitý pri prepočte na EUR a koľko Vás vlastne výrobok či služba presne stojí. Kurz si určuje banka, ale nie len tá Vaša. Spolupracuje pritom s bankou predajcu. A tak sa kľudne môže stať, že nákup za 100 pesos v potravinách bude mať iný prepočet ako nákup vo večierke či reštaurácii, za tých istých 100 pesos. Poviete si, rozdiel je zanedbateľný. Za celú dovolenku sa to však môže pekne nazbierať. A to už nehovorím o tom, že si vôbec neviete porovnať, či je lepšie vymeniť EUR na pesos hneď po príchode do Mexika, alebo radšej čo najviac platiť kreditkou. Kurz v zmenárni poznáte, ale ten “kreditkový” sa dozviete až na výpise z účtu.

A táto nedostupnosť aktuálnych informácií je ďalšie úskalie platieb kreditnými kartami. Čo ak Vám kartu niekto naklonuje? Pokiaľ Vám nechodia SMS-ky o pohyboch na učte, opäť sa to dozviete až dodatočne. Možno Vám zlodeji minú celý limit na karte a Vy zostanete v zahraničí bez peňazí … A ďalšie problémy Vás čakajú po návrate domov. Reklamácia, plno papierov a potvrdení. Banka by Vám mala tie falošné platby vrátiť, ale kedy?

Čo takto skúsiť bitcoin? Pri platbách s bitcoin-om vždy presne viete, koľko Vás výrobok či služba stojí. Bitcoin funguje podobne ako e-mail, a pri platení Vy posielate obchodníkovi určitú sumu BTC, napr. 0.08 BTC. Presne a jasne. Podľa toho, za koľko EUR ste bitcoin-y kúpili, viete presne koľko EUR platíte. Áno, kurz sa mení … to však môže byť aj výhoda, ak za pár dni narastie o niekoľko % a všetko je pre Vás zrazu lacnejšie. Všetky platby sa hneď ukážu vo Vašej bitcoinovej peňaženke v mobile či tablete. Poplatok je tiež minimálny, rádovo niekoľko centov za jednu platbu, bez ohladu na sumu. Nezabudnite však na zálohu. Ak by Vám niekto mobil ukradol, bez hesla sa k Vašim bitcoin-om nedostane. Nedostanete sa k nim ani Vy, iba ak si ich obnovíte zo zálohy a rýchlo pošlete do novej peňaženky. Pôvodná peňaženka sa tak pre zlodeja stane bezcenná, aj keby neskôr odhalil heslo. A to najlepšie na zaver, bitcoin-ové peňaženky sú zadarmo, pre iOS aj Android. Tí viac technicky zdatní môžu skúsiť aj “brain wallet”. Je to skoro ako zo scifi filmu. Na použivanie bitcoin-u Vám v takom prípade stačí si zapamätať dlhú, zložitú a najlepšie nezrozumiteľnú frázu. A tú Vám potom už naozaj nikto neukradne. Horšie by bolo, ak by ste ju zabudli …

Pri najbližšej ceste do zahraničia si zoberte so sebou aj pár EUR v bitcoin-och a vyskúšajte, aké je to fajn. Neúplný zoznam obchodov, kde sa s touto menou dá platiť je na www.coinmap.org . Každým dňom totiž pribúdajú ďalšie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Kočnerovi kamaráti sa pretekajú v jeho zapieraní

Pre čo iné než pre prachy by niekto za takýchto okolností zotrvával vo funkcii.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Bugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.


Už ste čítali?