Iný kraj - iným mrav

Autor: Samuel Kováč | 15.11.2006 o 6:41 | Karma článku: 4,60 | Prečítané:  1829x

V Mexiku Dušičky oslavujú úplne inak ako na Slovensku. Totiž, v Mexiku ide doslovne o oslavu, spojenú s jedlom, pitím a hudbou.

Typický Typický "dušičkový" oltár na jednej z ulíc v Chapale. Všimnite si bicykel, kreslo, fotoaparát ...Tatiana Murčová
Na "Dia de muertos" - Deň mŕtvych, 2. novembra, si Mexičania pripomínajú pamiatku svojich zosnulých nie len návštevou cintorína. Doma alebo aj na cintoríne im zvyknú postaviť krásne oltáriky, ktoré žiaria pestrými farbami. Okrem fotografie zosnulého je na nich v duchu starých indiánskych tradícií aj jedlo, pitie, či predmety, ktoré mal zosnulý rád počas života - knihy, fotoaparát, gitara, tequila, oblečenie... Mexičania totiž veria, že práve na Deň mŕtvych ich zosnulí príjdu medzi nich. Miestnou špecialitou sú cukrové a čokoládové lebky, kostry či truhličky. Medzi deťmi sú veľmi obľúbené, a spolu s "Pan de muerto" - Chlieb mŕtveho, obdoba našej vianočky, tvoria neoddeliteľnú súčasť slávnostnej večere. Mexičania smrť nepovažujú za niečo zlé, je to pre nich len ďalší krok na ceste. Aztékovia dokonca tvrdili, že pre posmrtný život nie je až tak dôležité, ako daný človek žil, ale akým spôsobom zomrel. Výsostné postavenie na druhom svete potom mali bojovníci zabití v bitkách, ľudia obetovaní bohom a dokonca tiež ženy, ktoré zomreli počas pôrodu.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dnes píše Jaroslav Rumpli

Kočnerovi kamaráti sa pretekajú v jeho zapieraní

Pre čo iné než pre prachy by niekto za takýchto okolností zotrvával vo funkcii.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Bugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.


Už ste čítali?