Máyski kňazi očisťovali posvätné miesto navštívené Bushom

Autor: Samuel Kováč | 17.3.2007 o 5:10 | Karma článku: 4,51 | Prečítané:  2684x

Iximche, guatemalské predkolumbíjske archeologické stredisko, považované domácimi za posvätné miesto, bolo vo štvrtok rituálne očistené máyskymi kňazmi, s cieľom zbaviť ho zlých energií, ktoré tam zanechala návšteva amerického prezidenta.

Priebeh očistného rituáluPriebeh očistného rituáluwww.reuters.com

Máyski kňazi z Guatemaly očisťovali vo štvrtok predkolumbíjske posvätné miesto Iximche, ktoré nedávno navštívil americký prezident George W. Bush počas svojej cesty po Latinskej Amerike.


Juan Bazival, máysky vodca, ktorý sa zúčastnil obradu, vysvetľoval, že očisťovanie sa zrealizovalo so zámerom odstrániť zlé energie, ktoré tam zanechal prezident USA George W. Bush, pretože "naša dôstojnosť ako máyskych ľudských bytostí mu slúžila ako koberec".

Počas obradu sa použili kvety, bylinky, vône a sviečky, so zámerom poprosiť bohov o odpustenie a súcit ohľadom návštevy šéfa Bieleho domu na tomto mieste.

Tiež tam zapálili sviečky a kadidlá, aby sa ich dym rozšíril po celom mieste a takto ho očistil.

Jorge Morales, vedúci "Hnutia mladých Máyov" zase povedal, že "dnes je špeciálny deň v máyskom kalendári a tak sme to využili na očistenie, vyhnanie zlých duchov a znovu-nastolenie rovnováhy na tomto posvätnom mieste".

Nasledujúc svoje tradície, kňazi a duchovní vodci znovu-nastolili harmóniu na posvätnom mieste, ktorá bola narušená americkou návštevou.

Iximche sa nachádza na náhornej plošine na západe Guatemaly, krajiny, kde je väčšina obyvateľstva máyskeho pôvodu, je indiánskym posvätným miestom, ktoré bolo hlavným náboženským centrom kmeňa Cakchiquel a tiež tam bolo založené prvé hlavné mesto Guatemalského kráľovstva v 1524.

Na tomto posvätnom mieste sa od 26. do 30. marca 2007 uskutoční 3. stretnutie indiánskych národov Latinskej Ameriky.

Bush počas svojej cesty navštívil Brazíliu, Uruguay, Kolumbiu, Guatemalu a Mexiko. Jeho cestu sprevádzali početné násilnosti a niektorí komentátori ju označili za ťažkopádnu.

Preložené podľa TeleSur za použitia licencie "Creative Commons ".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Bugár nie je idiot, názory mení na počkanie

Predseda Mosta sa chystá na ďalšiu otočku.

SVET

Pravých kiahní sa svet zbavil. Kim možno skúša, ako nimi zabíjať

Biologické zbrane môžu byť ničivejšie ako jadrové.


Už ste čítali?